Водоросли — Składniki — Vitis-Cosmetics

Водоросли

Algi zwane również wodorostami i glonami to rośliny wodne, występujące zarówno w wodach słodkich jak i słonych, chłodnych oraz ciepłych. Mogą osiągnąć wielkość nawet kilku metrów. Są niespotykanym źródłem pierwiastków, dlatego bardzo często wykorzystywane sobie w kosmetyce.

Bogactwo alg

Algi czerpią energię ze słońca i łączą je ze składnikami pobranymi z wody, dlatego posiadają wielokrotnie więcej cennych składników i witamin niż rośliny żyjące na powierzchni ziemi.

Algi to źródło białka, tłuszczów, węglowodanów, związków jodu, potasu, magnezu, chloru i żelaza. W ich składzie znajdziemy także witaminy C, E, B1, B2, B5, B6, B12, prowitaminę A, alkohole hydroksylowe, lipidy oraz wielocukry – karagen, kwas alginowy, fukoidynę, agar-agar, fikoereytrynę.

Zastosowanie alg w kosmetyce

Bogactwo składników zawartych w algach pozwala na szerokie wykorzystanie ich w kosmetyce. Produkty zawierające algi wspierają walkę z:

  • oznakami zmęczenia i starzenia się skóry- wykazują właściwości regenerujące, usuwają opuchliznę wokół oczu, opóźniają procesy starzenia, przywracają jędrność
  • trądzikiem, ponieważ wykazują działanie przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia i zmniejszające produkcję sebum
  • cellulitem- kwas alginowy pobudza mikrokrążenie i pomaga usunąć z organizmu toksyny, a jod przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej
  • problemem pękających naczynek- algi wzmacniają naczynia włosowate i poprawiają mikrocyrkulację
  • alergią i wysypkami- neutralizują podrażnienia wywołane zanieczyszczeniami środowiska, przyspieszają gojenie i neutralizują stany zapalne
  • szkodliwym promieniowaniem- tworzą filtr ochronny na skórze i pochłaniają promienie UV

To co wyróżnia algi to struktura komórkowa, która łudząco przypomina strukturę ludzkiej plazmy, co pozwala wszystkim składnikom dotrzeć bezpośrednio do skóry właściwej, gdzie są absorbowane do komórek. Powoduje to bardzo szybkie efekty i umożliwia przenikanie do skóry pozostałych składników kosmetyku.

Rodzaje alg

Wśród alg możemy wyróżnić dwie grupy- słodkowodne oraz morskie. Te pierwsze to przede wszystkim spirulina i chlorella. Charakteryzują się bardzo wysoką zawartością aminokwasów, witamin i minerałów. Bardzo często wykorzystywane są do produkcji preparatów przyspieszających gojenie się skóry, regenerujących i odmładzających.

Do alg morskich należą brunatnice, zielenice i algi czerwone. Najpopularniejsze są w tej grupie algi czerwone, które wykazują silne działanie nawilżające i oczyszczające.

W produktach Vitis Cosmetics znajdziecie dwa rodzaje alg- algę wakame oraz czerwoną algę koralową. Alga wakame posiada silne właściwości antyoksydacyjne oraz spowalniające procesy fotostarzenia starzenia skóry. Dodatkowo wykazuje działanie nawilżające i ujędrniające. Są bogate w kompleks witaminy B, który likwiduje stany zapalne skóry.

Czerwona alga koralowa ma właściwości odnawiające, dotleniające i odmładzające skórę. Są bogatym źródłem witamin z grupy B, witamin E i C oraz betakarotenu, które przyspieszają odnowę komórek oraz zapobiegają wiotczeniu skóry. Stymulują procesy metaboliczne, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i zwiększają odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Ponadto dostarczają skórze proteiny, składniki mineralne oraz aminokwasy. Stanowią istotny element naturalnego czynnika nawilżającego, uelastyczniającego i wygładzającego występującego w warstwie rogowej naskórka.

Znajdziesz je w: